Böbrek Sağlığı için Besinler: Böbrek Sorunları Sırasında Ne Yenir veya Kaçınılır?

Böbrek Sağlığı için Besinler: Böbrek Sorunları Sırasında Ne Yenir veya Kaçınılır? Böbrek hastalığı hem kronik hem de uzun süreli olabilir, ancak hastalıkla sağlıklı bir yaşam sürmek arzu edilir. Durumunuzu kontrol etmek için yapabileceğiniz en faydalı şeylerden biri. Üstelik ilerlemesini engellemek doğru ve dengeli beslenmektir. Sürekli dengeli beslenmemiz tavsiye edilir. Böbrek hastalığı veya böbrek hastalığı olan kişiler besleyici bir diyet tüketse de. Değişiklik yapmak, muhtemelen tercih ettiğiniz atıştırmalık veya içeceği tüketmemek anlamına gelir. Ayrıca, böbrek diyeti sorunlarınız varsa, karaciğer ve böbrek sağlığı için sahip olabileceğiniz birçok yiyecek vardır.

Böbrek Dostu Diyet Nedir?

Böbrek dostu bir beslenme rutini, büyük miktarda besin kaynağını tamamen yok etmekle ilgili çok fazla bir şey değildir. Bölüm kontrolü ve protein, karbonhidrat ve yağların doğru stabilitesini izleme hakkında daha fazla bilgi. Yeterli kalori ve takviye aldığınızı garanti etmek için. Daha sonra, böbreğin birincil rolü, atılımınız yoluyla vücuttan çöp ve fazla sıvıdan kurtulmaktır. Onlar da yardımcı olurlar:

  • Vücuttaki sıvıyı dengeleyin
  • Vücudunuzun minerallerini ayarlayın
  • Diğer organların çalışma şeklini etkileyen hormonlar üretin

Böbrek dostu yiyecekler, böbreklerinize fayda sağlayan ve daha fazla hasara karşı koruyan bir diyet tüketmenin bir yoludur. kbh’nin ilk aşamalarındaysanız, önerildiği gibi daha az gıdayı sınırlayabilirsiniz. Ancak durumunuz kötüleştikçe, vücudunuza koyduğunuz böbrek sağlığı için kaçınmanız gereken daha özel yiyecekler olmanız gerekecektir. Bu nedenle, yemeğinizden bazı sıvıları ve yiyecekleri kısıtlamanız gerekir, böylece diğer sıvılar veya mineraller. Ayrıca, kalori, vitamin, protein ve minerallerin uygun dengesini anladığınızdan emin olmanız gerekir.

Kalıcı böbrek hastalığı olanlar için düşük proteinli bir diyet önerilir, ancak diyalize giren herkes için yüksek protein alımı en faydalıdır. Her bir ihtiyaca göre, diyetisyeniniz ek sıvıları veya mineralleri kısıtlamayı önerebilir.

İşte böbrek sağlığınız için en iyi 10 yiyecek veya böbrek hastalığınız varsa kaçınmanız gereken yiyecekler:

1. Papaya

Papaya, mükemmellik kalitesiyle tanınır ve başka birçok sağlık avantajına sahiptir. Böbrek yetmezliği olan biri için papaya kullanıp kullanamayacakları beslenmeye ve hastalık durumuna bağlıdır. İnsanlar genellikle papaya’nın insanlara ne gibi avantajları olduğunu bilmek isterlerdi. Bağışıklığımızı artırır, bu nedenle Papaya’nın bağışıklığımızı artırma amacına sahip olduğu doğrulanır.

2. Çilekler

İyi bir nedenden dolayı, onlar bir “süper gıda” dır. Antioksidanlarla doludurlar ve böbrek sağlığına iyi gelen besinler olarak tanımlanan düşük kalorili bir C vitamini ve lif kaynağıdırlar. Sezonda oldukları noktada, onları yakındaki satıcılarınızdan veya süpermarketinizden alın. Aynı şekilde donmuş meyveleri yılın yavaş zamanlarında veya bu onları bir smoothie’ye atmayı daha faydalı hale getirirse satın alabilirsiniz. Bazı çeşitler için çilek, kızılcık ve ahududu da böbrek sorunlarında yemek için harika bir fikir olan yiyecek çeşitleridir.

3. Guava

Uzun süreli yüksek tansiyon, çeşitli sağlık zorluklarında ortaya çıkabilir. Örneğin, koroner hastalık, kronik böbrek hastalığı ve hatta organ yetmezliği. Potasyumu düşük gıdalar, yüksek tansiyon felci ve diğer KBH edinme riski geliştirebilir. Bu nedenle, potasyum tüketiminizi artırmak kronik böbrek hastalığının kontrolüne yardımcı olabilir. Guava inanılmaz derecede potasyumla doludur.

4. Sebze Çorbaları

Çorba tabağınızı sebzeler ve otlar ile yapmak, en sevdiğiniz çorba malzemelerini pişirmek için böbrek sağlığı açısından önemli bir yaklaşımdır. Tercih ettiğiniz sebzeleri ve otları lezzetli bir çorbada birleştirmek keyifli bir sonbahar yemeğidir. Böbrek sağlığına iyi gelen harika bir besindir ve kemik suyunuzu ve suyunuzu yapar.

5. Az yağlı süt, lor ve ayran

Lor gibi iyi bakterilerle fermente edilmiş süt ürünlerini düzenli olarak yemek, idrar yolu enfeksiyonu riskini yüzde 80’e kadar azaltabilir. Az yağlı süt, lor ve ayran kreatinin için iyidir. Bunlara sahip olarak Böbrekler kanı arındırır, atık ürünleri ortadan kaldırır ve vücudun bunları boşaltmasına izin verir.

6. Mısırlar

Mısırın sağlığa sayısız avantajı vardır ve böbrek sağlığı için en iyi besinlerden biridir. Yüksek lif zenginliğine sahiptir, metabolizmaya yardımcı olabilir. Ayrıca tam sağlığınız için gerekli olan B vitaminlerini de içerir. Çoğu bitkiye karşılık gelen mısır, fosfor açısından daha seçkindir. Düşük fosforlu bir böbrek diyeti için tatmin edicidir. Mevsiminde donmuş mısır yerine taze mısır kullanın.

7. Yulaflar

Yulaf, böbrek hastası için böbrek dostu bir diyetin bir bileşeni olabilir. Kan şekeri, LDL kolesterolü düşürme vb. Gibi çeşitli sağlık kazanımları ile besleyici olarak yoğundurlar. Dahası, KBH yaşayan insanlar yulaf seçiminde dikkatli olmalı ve bir KBH hastası için tipik olmayan spesifik mineraller üzerinde yüksek olabileceğinden, çelik gibi daha az işlenmiş olmalıdır.

8. Şişe koruma

Şişe kabak, kilo kaybı kullanımı için yaygın olarak kullanılmaktadır. Karaciğer ve böbreklerdeki enfeksiyonların azalmasına yardımcı olduğu için karaciğer ve böbrek sağlığı için besin olarak kabul edilir. Kabızlık ile ilişkili zorluğu azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca şişe kabağındaki lif sindirim sistemimizi aktif hale getirir.

9. Balkabağı

Diyabetin korunmasına, sindirimin iyileştirilmesine ve böbrek taşlarının önlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda daha güçlü kemikleri destekler, toksinleri yok eder ve sağlıklı bir kalbin korunmasına yardımcı olur. Bu lif, B vitamini ve diğer besinlerde bol miktarda bulunur. Ayrıca kan şekerini ve yüksek kan basıncını düzenleyebilir.

10. Salatalık

Salatalık tüketmek, KBH hastalarının nemlendirilmesinde yardımcı olabilir. Normal içme suyundan daha fazla besin sağlar ve kbh’si olanları, Böbrek Nakli Ameliyatı yapılırken uzmanların dikkatle incelediği dişleri kapsayan diş etlerinin veya diğer dokuların enfeksiyonundan ve dejenerasyonundan koruyabilir.

Böbrek Sağlığı için Besinler: Böbrek Sorunları Sırasında Ne Yenir veya Kaçınılır?
Böbrek Sağlığı için Besinler: Böbrek Sorunları Sırasında Ne Yenir veya Kaçınılır?

Kaçınılması Gereken Yiyecekler:

1. Karpuz

Potasyum büyük ölçüde meyve ve sebzelerde bulunur. Böbrek sağlığı için kaçınılması gereken gıdalara ihtiyaç duyacak ve diğerlerinin sayısını sınırlayacaksınız. Karpuzlar, içindeki yüksek potasyum seviyesi nedeniyle böbrek diyetini olumsuz etkileyebilir.

2. Hindistan cevizi suyu

Kbh’si olan biri, büyük miktarlarda hindistancevizi suyu tüketmekten kaçınmalıdır. Hindistan cevizi suyu, içinde potasyum oranı yüksek olduğu için böbrek sağlığına iyi gelen besinler arasında değildir. Böbrek hastalığı olan bir hastada yüksek potasyum tüketimi, yaşamı tehdit eden hiperkalemiyi etkileyebilir.

3. Fındık

En yüksek fındıkların çoğu fosfor açısından olağanüstü zengindir ve böbrek dostu bir diyet uygulayanlar için onaylanmamıştır. Yine de, macadamia fıstığı böbrek sorunları olan biri için keyifli bir seçenektir. Yer fıstığı ve badem gibi normal fındıklara göre fosfor bakımından son derece bazlıdırlar.

4. Keten, kabak, ayçiçeği, kavun gibi tohumlar

Kronik böbrek hastalığı hastasıysanız keten, kabak, ayçiçeği, kavun gibi Tohumları almadığınızdan emin olun. Bu tohumlar fosfor bakımından gerçekten yüksektir ve böbrek sağlığına iyi gelen gıdalarda yoktur.

5. Patates ve tatlı patates

Tatlı patatesler potasyum gibi vitaminler içerir. KBH’Sİ olan veya diyalizde olan herkes, patates ve tatlı patates yüksek potasyumlu bir gıda olduğundan bu sebzeyi almaktan kaçınmalıdır.

6. İşlenmiş ve konserve yiyecekler

Sebze çorbalarından katılara kadar konserve çeşitlerinin rahatlığını inkar etmek zordur. Her durumda, bu öğelerin sunduğu her şey dahil kullanılabilirlik süresi bazı önemli tuzakları içerir. Bu gıda maddelerini korumak için genellikle tuz bulunur, bu da onları sodyum bakımından yüksek yapar. Konserve gıda kaynakları satın almak istiyorsanız, “tuz eklenmemiş” olanları seçin.” Bu nedenle, bu gıda çeşitleri ayrıca protein bakımından da yüksektir. Böbrek sağlığı için kaçınılması gereken yiyecek olarak düşünülmesi gereken başka bir yeme rutininiz.

7. Meyve suyu

Böbrek hastalığı ve şeker hastalığından muzdaripseniz, meyve suları ve diğer şekerli içecekler geçersiz kılınmalıdır. Ayrıca portakal gibi meyve suları potasyum ve şekere yön verir, bu nedenle böbrek hastalığı ve şeker hastalığı olan kişiler için mükemmel değildir.

8. Yeşil yapraklı sebzeler

Pancar yeşillikleri, ıspanak ve pazı gibi birçok yapraklı yeşil sebze, potasyum ve oksalik asit bakımından oldukça yüksektir. Ayrıca oksalik asit böbrek taşı oluşturma şansınızı ikiye katlayabilir.

9. Mantarlar

Mantarlar Cortinarius türünün nefrotoksik maddesidir ve kritik akut böbrek yetmezliğine neden olabilir. Daha sonra, sitotoksik hasarın oksijensiz radikallerin üretilmesiyle yapıldığı görülmektedir. Böbrek patolojisi, mantarları böbrek sağlığı için kaçınılması gereken yiyecekler olarak görür.

10. Çiğ domates

Domates oksalat içerir, ancak değeri oldukça düşüktür ve böbrek taşı gelişimine yol açamaz. Ancak bunlar, muhtemelen böbrek dostu bir diyetle sınırlandırılması gereken başka bir yüksek potasyumlu sebzedir.

İyi yemek kararlarına karar vermek hepimiz için önemlidir, ancak kalıcı böbrek hastalığı olan bireyler için temel olarak hayati öneme sahiptir. Böbrekler en uç sınırlarına kadar çalışmıyorsa, sorunlar olabilir. Böbreğin vücudumuzdan bol miktarda sıvı atma kapasitesini oynamasına yardımcı olmak için, böbrek sağlığı için en iyi yiyecekleri içeren böbrek sağlığı açısından sağlıklı bir beslenme planı bununla başa çıkmanın bir yolu olabilir.

Özetlemek gerekirse, diyet değişiklikleri yapılan zararın seviyesine bağlı olarak farklılık gösterir. Böbrek sorunlarınız varsa veya yoksa, yedikleriniz ve içtikleriniz sağlığınızı etkiler. Sağlıklı bir kilo ve sağlıklı beslenme rutini tutmak, kan şekerinizi ve basıncınızı kontrol etmek için çok önemlidir. Hipertansiyon ve kan şekeri, kalp yetmezliği ve felç gibi çok sayıda farklı durum gibi böbrek rahatsızlığının ana kaynaklarından ikisidir. Son olarak, böbrek enfeksiyonu olan bireylerin böbrek sağlığı için iyi yiyecekler almaları önerilmektedir. Potasyumu diyetinizden çıkarırken mükemmel bir protein, besin, kalori ve temel mineral ölçüsü olmalıdır.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.