Obezleri Diyete Başlatacak Motivasyon

Obezleri Diyete Başlatacak Motivasyon, Toplumda belki de en çok ön yargıya maruz kalan bireylerden biri de obez kişiler olmaktadır. Özellikle bu obez kişilerin fiziksel görünümlerine karşı zorbaca yapılan psikolojik saldırılar pek çok kişinin öz güvenini düşürerek, kendilerini toplumdan soyutlayarak içlerine kapanmasına sebep olmaktadır. Bu durum ise çocukluktan gençliğe kadar büyük bir toplum problemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durumda ise yapılması gereken toplumu eğiterek, obez kişilere gerekli motivasyon desteğini sağlamaktır.

Obez Bir Hastalıktır ve Herkesin Başına Gelebilir

Topluma ve obezlere kazandırılması gereken ilk bilinç obez olmanın bir hastalık olduğu ve herkesin başına bir gün gelebileceği olmalıdır. Çünkü obez insanların en çok yanılgıya düştükleri şey obez olmayı yanlış yorumlamalarıdır. Bu durum onların hayatları boyunca bedenlerine yapışmış bir şey değildir. Diyet ve spor ile üstesinden gelinebilecek bir hastalık çeşididir. Çok ileri seviyeler için ameliyat uygulanabilmektedir. Bununla beraber yine diyet ve sporla da ameliyattan sonraki dönem desteklenmektedir. Kısacası obez olmak kader değildir. Kişinin iradesi ve çabası ile sağlıklı yaşama geri dönülmesi imkansız değildir.

Fiziksel Görüntünüz İçin Değil, Sağlıklı Bir Yaşam İçin Diyete Başlayın

Toplum baskıları sebebiyle obez bireyler belki de en çok fiziksel görüntüsünü değiştirmek için diyet yapma girişiminde bulunmaktadır. Ancak öncelikli hedef iyi bir görünüm değil, sağlıklı bir vücut kazanmak olmalıdır. Çünkü ancak sağlıklı olarak yaşam kalitenizi ve süresini artırabilirsiniz. Bununla beraber görüntünüz çocuklukta, gençlikte, yaşlılıkta hep değişime uğrayacaktır.

Obezleri Diyete Başlatacak Motivasyon
Obezleri Diyete Başlatacak Motivasyon

Sizinle beraber kalan ise sağlıklı yaşam tarzınız olacaktır. Ayrıca toplumun insanlara dayattığı standartlar doğrultusunda da vücudunuza şekil belirlemeniz de yanlış bir karardır. Çünkü toplum standartları da tıpkı yaşam evreleri gibi değişkendir. Bu yüzden siz kendinizi aynada nasıl beğeniyorsanız standart odur. Kilolu ve zayıf farkı olmadan her halinizle güzel olduğunuzu unutmayıp daha sağlıklı bir yaşam için neler yapabileceğiniz üzerinde kararlar almanız sizi gelecekte daha mutlu bir insan yapacaktır.

Kısa Vadede Değil, Uzun Vadede Hedefler Koyun

Obez insanlar diyete başladığı zaman kısa sürede sonuç alacaklarına inanırlar. Bu yüzden kendilerini aç bırakmanın ya da piyasada satılan zayıflama ilaçlarının etkili olacağına inanırlar. Bu tamamen yanlıştır ve insana zarardan başka bir şey kazandırmaz. Yapılması gereken diyete uygun hareket ederek, bunu spor ile desteklemektir. Böylelikle kalıcı olarak kilo verilebilir ve sağlıklı yaşamın kapısı açılabilmektedir.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.