Evde Pratik Mum Yapımı

Evde pratik mum yapımı son derece basittir. Mum son derece basit bir ev eşyasıdır. Fakat doğru yerlerde kullanıldığı zaman çok güzel etkiler verebilir. Aynı zamanda kokulu mumlar da çok fazla tercih edilir ve kullanılır. Sakinleştirici bir etkisi olduğunu söyleyebiliriz. Son zamanlarda her şeyin çok fazla pahalılaşmasıyla mum fiyatları da bir hayli arttı. Buna bir çözüm olarak evde kendiniz sadece 40-45 dakika içerisinde ortamı güzelleştirecek mumlar yapabilirsiniz. Son derece kolay ulaşılabilen malzemeler tercih etmelisiniz. Bu içerikte, evde pratik mum yapımı hakkında tüm detaylara ulaşmanız mümkündür.

Evde Mum Yapmak İçin Malzemeler Nelerdir?

 

  Evde mum yapmak için malzemeler bulunabilir kolay malzemelerdir. Öncelikle bir kavanoza ihtiyacınız olacak bunun yanında margarin, mum boya kalemleri, aromatik yağ( tercih meselesi), pamuk iplik, makas, somun. Çubuk gerekir. Öncelikle kavanozunuzun kuru olduğundan emin olarak işe başlayın.

Evde Mum Nasıl Yapılır?

 

  Evde mum yapımı için yukardaki malzemelere ihtiyacımız var. Bunların tam olduğundan emin olarak mum yapma işlemine kolayca başlayabilirsiniz. Seçtiğiniz kavanozun evinizi tarzına ve uyumuna göre olması önemlidir. Kavanozu üst tarafta bir parmak yer kalacak şekilde doldurun ve ısıtın. Kavanozu ısıtmak için mikrodalga ve fırın tercih edebilirsiniz. Bu ısınma sonucunda yağ eriyecektir. Sıvı bir hal alacaktır. Sonrasında mum rengi için istediğiniz renkleri belirleyin. Bir kabın içerisine koyarak mikrodalgaya koyun. Mum boya kalemleri çeşitli şekillerde eriyebilirler. Bu sebeple farklılık gösterebilirler. Eriyen boyaları yağın içine dökün ve renklendirin. Yağ ile beraber erimiş mum boya kalemlerini birleştirip karıştırın. Mumunuz renkli bir hal alacak.

Evde Pratik Mum Yapımı
Evde Pratik Mum Yapımı

Kokulu mumları seviyorsanız aromatik yağları tercih edin. Yukarıda yazımızda da belirtmiştik malzemeler arasında aromatik yağın tercih meselesi olduğunu. Sonrasında kavanoz boyutundan biraz daha uzun bir ip kesin. Bu ipin ucuna somunu bağlayın ve yağın içine doğru yerleştirin. Somun ağırlığı ile ipi dibe çeker ve daha düzgün bir biçimde donmasını sağlar.  İpin birazını da kavanozun dışına bırakın. Bir saat kadar dondurun. Bu şekilde donacak ve mum kıvamını alacaktır. Bu işlemden sonra mumunuz hazır sayılır. Sonrasında koyacağınız yeri seçerek yakıp kullanabilirsiniz. Evde kolayca yapabileceğiniz ve sizin için güzel bir aktivite olabilecek diğer pratik tarifler için linke tıklayabilirsiniz 🙂

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.