Hiperaktif Çocuk ve Belirtileri

Çocuklarda aşırı hareketli olma durumu bazılarını sinir ederken bazılarının ise hoşuna gider. Çoğu kişi tarafından zekanın bir işareti olarak görülen hiperaktif çocuk sorunu çözülmediği takdirde başka problemleri beraberinde getirebilir. Ailelerin çocuklarda görülen hiperaktivite ve belirtileri konusunda dikkatli olması gerekir. Sorun ciddi bir hal aldığında bir pedagogla görüşmek, çocuğun öğretmeninden yardım almak gerekebilir. Ancak önce sorunu saptamanız ve çocuğunuzu izlemeniz gerekir.

Hiperaktivite Nedir?

Genelde dikkat dağınıklığı, kuralsızlık ve aşırı hareketlilik şeklinde kendini gösteren hiperaktivite, yetişkinlerde de görülse de çoğunlukla çocuklarda ortaya çıkar. Şımarık çocukların da sıklıkla hareketli olduğu düşünülür ama hiperaktif çocuk kasti olarak rahatsızlık vermez. Sadece davranışlarını ve hareketlerini kontrol edemez. Davranışları bir nevi içgüdü gibidir. Çok hareketli oldukları için okulda dersleri takip etmekte zorlanırlar. Kolay bir şekilde sıkıldıkları ve yerlerinde duramadıkları için arkadaşları tarafından bir süre sonra dışlanmaya başlarlar. Bunun bir sonucu olarak çocuğun özgüveni zedelenebilir ve psikolojisi bozulabilir. Dahası, ebeveynlerinden azar işiteceği korkusuyla ürkek bir hale gelebilir.

Hiperaktif Çocuk Nasıl Anlaşılır?

Çocuğunuzda gözlemleyebileceğiniz yaygın hiperaktivite belirtileri size önemli mesajlar verebilir. Çoğu zaman sadece aşırı hareketlilik dikkat çeker. Ancak bu çocuklarda farklı dürtüler de kendini gösterir. Ayrıca her zaman enerjisi yüksek olan çocuklarda hiperaktiflik söz konusu olmayabilir. Net bir tanı koymak için ailelerin çocukla birlikte bir psikolog ya da pedegogdan yardım alması gerekir.

Yerinde Duramama

Küçük yaşta başlayan hiperaktiflik belirtileri arasında belki de en yaygını yerinde duramamadır. Çocuk ders çalışırken, yemek yerken ya da televizyon izlerken sürekli hareket halindedir. Sabit bir şekilde uzun süre bir yerde oturamaz.

Kuralları Dinlememe

Bu çocuklarda asilik ve isyankarlık diğer çocuklara göre daha yaygın olarak görülür. Sisteme, düzene ve kurallara karşı çıkarlar. Bir şeyi yapmamasını istediğinizde hiperaktif çocuk inatla yapmayacak; yapmasını istediklerinizi ise umursamayacaktır.

Her Şeyden Sıkılma

Hiperaktivite görülen çocuklar bir şeye ilgilerini uzun süre veremezler. Herhangi bir aktiviteyi saatlerce yapamazlar. Çok istedikleri oyuncakla bile günlerce oynamazlar. Herhangi bir şeyden hevesleri çabuk geçer. Bu yüzden de tatmin edilmeleri zordur.

Dikkat Eksikliği

Özellikle de ders sırasında çocuk kendisini öğretmene ya da anlatılan konuya veremez. Aklından sürekli başka şeyler geçiyordur. Evde ödev yaparken de odaklanamaz. Bu yüzden okul başarıları da olumsuz bir şekilde etkilenir.

Kontrolsüz Davranma

Eğer hiperaktif çocuk sahibiyseniz, sözünüzü sık sık kestiğine şahit olabilirsiniz. Ayrıca aklına geleni düşünmeden yapmaya ve saldırgan davranışlar sergilemeye de meyilli olacaktır.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.