Evde Kakaolu Fındık Kreması Nasıl Yapılır?

Dışarda bulunan kakaolu fındık kremalarının içeriklerinin bilinmemesinden ve güvenilmemesinden dolayı birçok kişi alırken ve yerken tereddüt etmektedir. Bu tereddütü gidermek ve içerisinde ne olduğu bilinen doğal, sağlıklı bir kakaolu fındık kremasını evde yapmak oldukça basittir. İşte leziz bir tat ve Evde kakaolu fındık kreması sizlerle…

Kakaolu Fındık Kreması Yapmak İçin Gerekli Olan Malzemeler

Kakaolu fındık kreması kahvaltıların vazgeçilmez bir besini olmaktadır. Bu yüzden de hem küçük çocuklar tarafından hem de büyükler tarafından sıklıkla tüketilmektedir. Evde yapımı ise oldukça basittir. Ev şartlarında evde kakaolu fındık kreması yapmak için gerekli olan malzemeler ise şunlardan oluşmaktadır:

  • -250 gram kavrulmuş fındık
  • -2 yemek kaşığı ham kakao
  • -2 yemek kaşığı ham kakao parçaları (Diğer adı ile kakao nibs – doğanın bitter çiko parçacıkları – tamamen opsiyonel)

Kakaolu Fındık Kreması Yapım Aşamaları

Evde kakaolu fındık kreması yapmak için öncelikle 250 gram kavrulmuş olan fındıklar güçlü bir blenderin içerisine koyulur. Daha sonrasında ise fındıklar toz haline gelinceye kadar hızlı bir şekilde çalıştırılır. Toz halini alındıktan sonra ise fındık içerisinde bulunan yağı bırakmaya başladığı için krema haline dönüşüyor. Bu yüzden dışarıdan ekstra olarak herhangi bir yağ gibi malzeme eklenmesi gerekmemektedir. Krema kıvamı alındıktan sonra ise fındıkları içerisine 2 yemek kaşığı ham kakao eklenerek tekrar blender çalıştırılmaya başlanır. Ara ara kontrol edilerek istenilen kıvama gelinceye kadar blender çalıştırılır. Fındıklı kakao kremasının kıvamı elde edildikten sonra ise bir kavanozun veya kullanılacak olan kalenin içerisine alınır ve yemeğe hazır bir hale gelir.

Evde Kakaolu Fındık Kreması Nasıl Yapılır?

Evde Kakaolu Fındık Kreması Nasıl Yapılır?
Evde Kakaolu Fındık Kreması Nasıl Yapılır?

Evde kakaolu fındık kreması yapımı esnasında dikkat edilmesi gereken iki adet unsur bulunmaktadır. Bunun ilki fındıklar ne kadar yağlı ve kaliteli olursa fındık kreması o kadar güzel kıvam alıyor. Bu yüzden fındık seçimi oldukça önemlidir. Diğer dikkat edilmesi gereken unsur ise krema hazırlandıktan sonra kakao istenilen tatlı tadını oluşturmaması durumunda ise bir tatlı kaşığı bal veya daha fazlası kontrollü bir şekilde eklenerek istenilen tatlı kıvamı elde edilebilir. Daha sonrasında ise kahvaltılarda çıtır ekmeklere sürülecek olan kakaolu fındık kreması hazır hale gelmektedir.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.