Gebelikte 10. Hafta

Bebeğiniz gebelik 10. hafta ile büyümeye ve gerçek küçük bir insana dönüşmeye devam ediyor. Çene kemikleri oluşmaya başlıyor ve şaşırtıcı bir şekilde, gelecekteki süt dişlerinin yerleri meydana geliyor. Bebeğinizin küçük kalbi şimdi tamamen oluşmuş durumda ve sizinkinden iki ila üç kat daha hızlı atıyor. 10. haftada bir ultrason taraması yaptırırsanız bebeğinizin hareket ettiğini ve sallandığını görebilirsiniz.

Gebelik 10. Haftaya Dair İlginç Bilgiler

  • Bebeğinizin doğumdan sonra daha çok kullanmayı tercih edeceği el bu hafta belirlenmeye başlayacaktır. Yani bebeğinizin sağlak mı solak mı olduğu belli olacaktır.
  • Bebeğinizin tüm büyük organları (kalp, akciğerler, böbrekler, beyin ve bağırsaklar) oluşur ve işlevseldir, sadece küçüktürler.
  • Artık bebeğiniz parmaklarını bükebiliyor.
  • Bebeğinizin kaşları büyümeye başlıyor.
  • Bebeğiniz bu süreçten sonra 30 kat büyüyecek.
  • Hamilelik vücut sıcaklığınızı artırır, böylece susamış hissetmeye daha yatkın hale gelir
  • Bebeğinizin kemik, kas ve cilt oluşumuna yardımcı olmak adına günde yaklaşık 79 gram proteine ​​ihtiyacınız vardır. Yumurta, yağsız et, süt ve bakliyat yiyerek bu ihtiyacı karşılayabilirsiniz.

Hamileliğin 10. Haftasında Neler Oluyor?

Hamileliğin 10. haftasına kadar karın bölgenizde küçük bir yumru göründüğünü fark edebilirsiniz. Bebeğiniz büyüyor, böylece bağlarınız ve kaslarınız yer açmak için gerilmeye başlıyor. Ayrıca göğüslerinizin de büyüdüğünü görebilirsiniz. Hamilelik hormonları vücudunuza hem garip hem de harika şeyler yapabilir. Ancak etkilenen sadece fiziksel sağlığınız değildir. Hormonlar zaman zaman zihinsel sağlığınızı etkileyebilir. Bu nedenle hamilelikte duygusal refahınızı önemsemek eşit derecede önemlidir.

Hamilelik endişelerinin sizi tüketmesine izin vermemeye çalışmalısınız. Tüm hamile kadınların benzer şeyler için endişe duyduklarını kendinize hatırlatın. Bilinmeyenden korkmak kolaydır, bu yüzden sizi endişelendiren şeyleri okuyun. Güvenilir bilgi kaynakları beklentilerinizi yönetmenize ve korkularınızı hafifletmenize yardımcı olabilir. Hamileliğinize dair endişeler sizi aşağı çekmeye başlıyorsa, birisiyle konuşarak destek alın.

Her 10 kadından 1’i hamilelik sırasında ruhsal sağlık sorunları yaşamaktadır. Bu nedenle yukarıdakilerin hiçbiri bir seçenek gibi durmuyorsa, aile doktorunuz duygularınızı yönetmenize yardımcı olacak destek sunabilecektir. Endişelerinizi tartışmaktan korkmayın. Fiziksel sağlığınız kadar duygusal refahınızla da ilgilenen uzmanlar bu duygulara sahip olduğunuz için sizi yargılamazlar.

Gebelik 10. Hafta Semptomları

Eşinizle birlikte muhtemelen bebeğiniz doğmadan önce yapmanız gerekenlere dair birçok plana sahipsiniz. Gebelik 10. hafta plan yapmak ve hazırlıklara başlamak için doğru zaman olabilir. Evinizi değiştirmeniz, evde boş bir oda açmanız ya da ciddi tadilatlar yaptırmanız gerekiyorsa bu dönemde yaptırabilirsiniz. 10. haftayla birlikte sizinle birlikte yaşayacak bir bebeğiniz olacağı düşüncesi daha da somut hale gelir.  Bu dönemde egzersiz yapmak için zaman ayırdığınızdan emin olun. Her gün yaklaşık yarım saatlik bir aktivite hedefleyin. Ancak başlangıçta haftada 3 kez en az 15 dakikalık kesintisiz antrenman ile başlayın.

Baygınlık / Baş Dönmesi Hissi

Bazen hamileliğinizin bu erken döneminde bile baygınlık veya baş dönmesi yaşayabilirsiniz. Hızlı kan pompalamanın vücudunuzdaki etkilerinizi hissettiğiniz için böyle olmaktadır. İlk üç aylık dönemde, progesteron hormonu kan basıncınızın düşmesine neden olabilir, çünkü kan damarlarınızın duvarlarının gevşemesine neden olur. Sık sık su içmek önemlidir. Halsiz hissederseniz kan şekerinizi dengelemek için yanınızda bir atıştırmalık taşıyabilirsiniz. Çok sersemlemiş hissettiğinizde düşmemek için oturduğunuzdan veya uzandığınızdan emin olmalısınız.

Gözle Görülür Damarlar

Genellikle göğüslerinizden başlayarak, hamilelik sırasında damarlar çok daha görünür hale gelebilir. Damalarınızın bir yol haritası gibi görünmeye başlaması sizi pek mutlu etmeyebilir, ancak bu damarların bebeğinize besin ve kan taşımada hayati bir rol oynadığını unutmayın. Hamilelikte kan akışı % 50 daha fazla olabilir, bu nedenle damarlarınız her zamankinden daha fazla çalışmaya zorlanır. Gebelik 10. hafta belirginleşen damaların zamanla kaybolacaklarından emin olabilirsiniz.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.