Gebelikte 22. Hafta

Bebeğiniz gebelik 22. hafta itibariyle artık varlığını sık sık hissettirir. Bu haftadan sonra bebek kendi rutinini oluşturmaya başlar. Ses çıkardığınızda size tepki verdiğini fark edebilirsiniz. Tatlı bir patates büyüklüğünde olan bebeğiniz bu haftadan itibaren 27.8 cm boyundadır. Şaşırtıcı bir şekilde, bebeğinizin diş etleri ilk dişlerinin doğumdan birkaç ay sonra çıkabilmesi için hazır diş tomurcukları geliştirmektedir.

Gözleri de oluşmuş olacak, ancak irislerindeki pigment eksikliğinden dolayı henüz bir göz rengine sahip olmayacaklar. Bebeklerin tek göz rengiyle doğması yaygındır, ancak ilk birkaç ayda göz rengi değişir. Diğer organları, özellikle akciğerleri, büyümeye devam eder ve 24 haftaya kadar sıvıdan ziyade gerçek havayı soluyacak kadar gelişebilirler. Bebeğiniz artık belli bir uyuma ve uyanma düzenine bile sahip olabilir. Ve bu rutin sizinkiyle aynı olmak zorunda değildir. Bu yüzden gece yarısında hareketliliğe, gün içinde ise sessizliğe hazır olmalısınız.

Gebelik 22. Haftaya Dair İlginç Gerçekler

  • Bebekler rahim için dolaşarak, takla atarak ve uzuvlarını çırparak oynarlar. Sonra yorulup dinlenmek için küçük bir şekerleme yaparlar.
  • Her gün bebeğinizi emzirmek için harcayacağınız enerji, en az 10 km yürümeye eşdeğerdir.

Hamileliğin 22. Haftasında Neler Oluyor?

Muhtemelen şu anda bebeğinizin hareketlerinin tadını çıkarıyorsunuz. Özellikle de onlarla konuşurken veya şarkı söylerken sesinize tepki vermeleri birçok anne baba gibi sizi de heyecanlandırıyor. Karnınız gittikçe daha belirgin hale geldiği için artık hamile olduğunuzu insanlardan gizlemek pek mümkün değil.

Bazı anneler, üçüncü 3 aylık döneme doğru ilerlerken daha rahatsız edici hamilelik semptomları yaşayabilirler. Şişmiş ayak bilekleri ve ayaklar bazıları için bir sorun olabilir, bu nedenle ayaklarınızı mümkün olduğunca yukarı kaldırdığınızdan ve sizi etkiliyorsa destekleyici ve rahat ayakkabılar kullandığınızdan emin olun. Kontakt lens kullanıyorsanız, artık gözlerinizi rahatsız etmeye başlayabilirler. Hamilelik hormonları eklemlerinizi doğum için hazır hale getirdikçe, bazı kadınlar pelvislerinde ve kalçalarında ağrı hissedebilirler. Yürümek, merdiven çıkmak veya yatağa dönmek rahatsız edici ve hatta acı verici olabilir. Semptomlar dayanılmayacak noktaya gelirse mutlaka doğum doktorunuz ile konuşmalısınız.

Ayrıca ikinci ve üçüncü 3 aylık dönemde özellikle de geceleri bacak krampları yaygın olarak görülür. Yatmadan önce hafif kas germe egzersizleri deneyin ve bacaklarınızı mutlaka nemlendirin. Kramp girdiğinde, baldır kasını gerin ve biraz yürümeyi ve bacaklarınızı yüksek bir yere koyarak dinlendirmeyi düşünün. Sıcak duş, ılık banyo, buz masajı veya kas masajı da yardımcı olabilir.

Gebelik 22. Hafta Semptomları

Bebeğinizi nasıl besleyeceğinizi düşünmeye başlayabilir ve bu yüzden endişe duyabilirsiniz. 10 anneden yaklaşık 8’i bebeğini düzenli olarak emzirir. Anne sütü, bebeğinizi enfeksiyonlara karşı korumaya; sizin ve bebeğinizin bağ kurmasına ve birbirinizi tanımanıza yardımcı olabilecek özel antikorlar içerir. Ayrıca beyin ve göz gelişimine yardımcı olan bir omega 3 yağ asidi olan DHA içerir. Emzirme ayrıca hamilelik öncesi kilonuza daha hızlı dönmenizi sağlayabilir.

Büyüyen Göbek Deliği

Büyüyen karnınıza ek olarak göbek deliğinizde değişikler de fark edebilirsiniz. Rahmin karna baskı yapmasıyla göbek deliği şekil değiştirebilir. Nadir olsa da, bazen kadınların göbek deliği göbek fıtığı olarak adlandırılan biçimde fazlasıyla çıkık hale gelebilir. Spor yaparak bu durumu engelleyebilirsiniz. Ayrıca doğumdan sonra göbeğinizin eski haline döneceğine emin olabilirsiniz.

Deri Çatlağı

Yakında, özellikle karnınızda ortaya çıkan bazı çatlak belirtileri fark ediyor olabilirsiniz. Annelerin yaklaşık % 90’ı gebelik 22. hafta sonrasında daha da artan çatlaklardan mustariptir. Çatlaklar, genellikle göğüslerde, uyluklarda ve karnında görülür ve 1-10 mm arasında genişliğe ve birkaç santimetre uzunluğa sahip olabilir. Şu an kırmızı veya pembe olan lekeler doğumla birlikte gümüşi beyaz renkte görünmek için zamanla solmaya eğilimlidir, ancak hiçbir zaman tamamen gitmezler. Cildin nemini korumak kesinlikle görünümlerini azaltacaktır.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.