Gebelikte 25. Hafta

Yaklaşık 33 cm uzunluğunda olan bebeğiniz, gebelik 25. hafta ile artık rahminizde kendi küçük rutinlerine sahip. Ne zaman oyun oynayıp ne zaman uyuyacağı aşağı yukarı belli. Ayrıca tanıdığı sesleri duymaktan zevk alıyor. Size cevap vermek için bu süreçte daha hareketli bir hale gelebilir. Bazı seslerin onu ekstra heyecanlandırdığını fark edebilirsiniz. Bebeğinizle konuşmak ve şarkı söylemek hamileliğinizin bu aşamasında her zamanki gibi önemlidir; hatta ona kitap da okuyabilirsiniz.

Gebelik 25. Haftaya Dair İlginç Gerçekler

  • Bebeğiniz hissedebilir, görebilir ve duyabilir, böylece karnınızı okşayarak ve bebeğinizle konuşarak zaman geçirin.
  • Amniyotik sıvının çoğu aslında steril idrardır.
  • Bebeklerin sadece % 4’ü hesaplanan gününde doğar.
  • Sütünüz gelmeden önce, doğumdan sonraki ilk birkaç gün içinde, göğüsleriniz bazen sıvı altın olarak adlandırılan kalın, yapışkan, sarımsı bir sıvı üretir.

Hamileliğin 25. Haftasında Neler Oluyor?

Bu dönemde kadın doğum doktorunuz bir sonraki muayenenizde doğum şekli tercihiniz hakkında sizinle konuşabilir. Doğum planınızı henüz yapmadıysanız araştırma yapmak ve bir karar vermek mantıklı olacaktır. Ayrıca doğum yöntemi konusunda eşinizin de fikri alın. Doğumla ilgili birtakım şeyleri şimdiden hesaba katmanız gerekebilir.

  • Acı ile başa çıkmak: Ne kullanmayı planlıyorsunuz ve ihtiyaçlarınız değişirse B planınız nedir?
  • Müdahaleler: Sezaryen, epizyotomi ve yardımlı doğumlarla ilgili düşüncelerini neler?
  • Konfor: Kendinizi hem fiziksel hem de ruhsal açıdan daha rahat hissetmek için neler yapacaksınız?
  • Doğumda yanınızda eşinizi istiyor musunuz?
  • Göbek bağını nereye gömeceksiniz?

Gebelikte 25. hafta ile artık gebelik diyabeti için bir test yapılabilir. Vücut kitle endeksiniz yüksekse veya aile bireyleriniz diyabete yatkınsa çeşitli önlemler alınabilir. Kan şekeri seviyenizi düşürmek için hamileliğin erken dönemindeki değerlendirmeye dayanarak hamilelikte sağlıklı beslenme ve diyet önerilebilir. Ancak bu değişiklikler şeker seviyenizi yeterince kontrol etmezseniz ilaçları tablet veya insülin enjeksiyonları şeklinde almanızı gerektirebilir.

Gebelik 25. Hafta Sendromları

Bu hafta ile birlikte artık doğum planınızı, nerede doğum yapacağınızı, ağrıyı ve doğumda kimi istediğinizi düşünmeye başlarsınız. Bebeğiniz için ihtiyaç duyacağınız ilk ekipmanlardan biri taşıma koltuğu, çünkü hastaneden eve giderken yanınızda bir tane olması gerekir. Bunu olabildiğince erken almak iyi bir fikirdir. Ayrıca farklı boyutlarda ve kalitede ürünler olduğu için yeni doğanlara uygun bir ürün seçtiğinizden emin olmalıdır.

Karnınız artık gitgide büyüyecek ve bazı şeyleri yapmanızı zorlaştıracak. En basitinden araba binmek ve arabadan inmek bile zor bir hale gelecek. Eğer araba kullanıyorsanız koltuğu ne kadar geri itseniz de direksiyon karnınıza çok yakın duruyormuş gibi gelebilir. Karnınız büyüdükçe kilo kontrolü daha da önem kazanır. Çeşitli besinleri bir arada tükettiğinizden ve yağlı yiyeceklerden kaçındığınızdan emin olmalısınız.

Kronik Pelvik Ağrısı

Kronik pelvik ağrısı, yokuş aşağı ve yukarı yürümeyi, yataktan ya da sandalyeden kalkmayı zorlaştıran, rahatsız edici bir ağrıdır. Pelvik bölgenizdeki bağların daha yumuşak ve esnek hale gelmesi oldukça yaygın bir hamilelik belirtisidir. Böyle olduğunda, bağlar pelvik kasını yeterince destekleyemez hale gelir. Kronik pelvik ağrısı özellikle kasık kemiğinizin ön merkezindeki kasık simfiz eklemi ile ilgilidir. Bazı kadınlar bunu özellikle deneyimleyebilir. Bu ağrı, bebeğiniz için yine de zararlı bir durum değildir, ancak rahatça hareket etme yeteneğinizi doğrudan etkileyebilir.

Huzursuz Bacak Sendromu

Garip bir gebelik belirtisi olan bu durum, bacaklarınızı hareket ettirmek için kontrol edilemeyen bir dürtü verebilir. Tipik olarak, genellikle geceleri meydana gelir, bu nedenle uyku yeteneğinizi gerçekten etkileyebilir. Kabaca annelerin % 10-20’si gebeliğin üçüncü üç aylık döneminde ortaya çıkan, ancak doğumdan sonraki bir ay içinde kaybolan bu sendromu tecrübe eder. Yorgun olmak ve kafein tüketmek huzursuz bacak sendromu için tetikleyici olabilir. Gebelik 25. hafta bol bol dinlenmek ve kafeini kesmek için doğru zamandır.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.