Kaygı Bozukluğu: Anksiyete Nedir?

Kaygı bozukluğu yani psikolojideki ismiyle anksiyete psikolojik bir rahatsızlık olarak görülür ve ileri seviyesi ciddi olacak şekilde hastalığa dönüşebilmektedir. Kaygı bozukluğu günlük yaşantımızda yorucu ve yaşam kalitesini büyük ölçüde düşüren önemli bir rahatsızlıktır. Fakat doğru tedavi ile çözümü mümkündür.

Aslında normal şekilde kaygılanmak yaşantımız boyunca olması gereken bir durumdur. Hayatımızı düzene sokmak ve karşılaşılan problemleri çözebilmek için gereklidir. Kaygı aslında insan vücudunun savunma mekanizmasıdır. Gerçekleşmesi muhtemel sorunları göğüsleyebilmek, doğru ve zamanında karar verebilmek için kaygı gereklidir.

Kaygı Bozukluğu

Kaygı bozukluğu ise gerçekleşmesi mümkün olmayan durumlarda bile aşırı kaygı hissedilmesi ve bunun uzun süreli devam etmesi hatta geçmemesi şeklinde tanımlanır ve mutlaka tedaviye gereksinim duyulur. Anksiyete yani kaygı bozukluğu yaşayan insanlar günlük yaşantısını devam ettirirken çok zorlanmakta ve diğer insanlarla olan ilişkilerinde problemler yaşamaktadır. Aynı zamanda insanlarla sağlıklı ve sağlam bir ilişki kurmakta çok zorlanırlar. Kaygı bozukluğu oluşumunun kaynağı kesin bilinememiştir birçok sebep den dolayı oluşabilir tanısı konulmuştur. Bu sebepler geçmişe yönelik, çocukluk dönemi de dahil travmatik olaylar, kötü tecrübeler yada  genetik ve kalıtımsal durumlar bu  hastalığa sebep olabiliyor. Yani aile bireyleri ve akrabalarınızda bu rahatsızlık durumu söz konusu ise ya da zamanında yaşamış ise size bu hastalığı miras bırakma durumu olabiliyor.

Peki kaygı (anksiyete) bozukluğunun belirtileri nelerdir? Hadi birlikte inceleyelim.

Kaygı Bozukluğu Belirtileri

  • Sık sık nefes alıp vermek
  • Hazımsızlık çekmek
  • Huysuz, sinirli ve panik hissetmek
  • konsantre ve odaklanma sorunu
  • Terleme ve Ellerde titreme durumu
  • Endişeli durum ve kap atışlarında hızlanma
  • Toplum içerisinde çekingenlik durumu
  • İnsanlarla konuşmaktan çekinmek
  • Uykusuz hissetmek ve çabuk yorulmak
  • özgüvensiz ve tuhaf hissetmek
Kaygı Bozukluğu: Anksiyete Nedir?
Kaygı Bozukluğu: Anksiyete Nedir?

Yukarıdaki belirtilerden hepsi ya da birkaçını yaşıyorsanız daha fazla zaman kaybetmeden bir uzmanla görüşmenizde fayda var. Yaşam kalitenizi daha fazla düşürüp zorluklar yaşamak yerine uzman ellerde terapi alarak ya da gerekiyorsa ilaç tedavisi görerek bundan kurtulmanız mümkün. Unutmayın ki sağlıklı bir beden ne kadar önemliyse sağlıklı bir ruh hali de o kadar önemlidir. Kendiniz için bu adımı atmak hayatınızdan daha çok tat almanızı sağlayacak. Sağlıkla kalın, görüşmek üzere.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.