Eklem Ağrılarına Ne İyi Gelir?

Bu yazımızda sizlere Eklem Ağrıları nedir, tedavi yöntemleri, ne iyi gelir gibi konular hakkında bilgiler sunacağız. Hayat şartlarının bir getirisi olarak sürekli hareket halinde olmak mecburiyetindeyiz. Sürekli koşturmaktan ve bir yerlere yetişme telaşından bazen sağlığımızı ihmal edebiliyoruz. İnsan vücudu hassas bir yapıya sahiptir. Sürekli hareket halinde olmak bazı durumlarda vücudun tepkisine yol açabilmektedir. İnsan vücudu yorulduğunu ya da bir sorunu olduğunu sahibine organlarının ağrıması yoluyla mesaj göndererek belirtmektedir.

İnsanların büyük çoğunluğu genellikle eklem ağrılarından şikayet ederler. Eklem, insan vücudundaki iskelet kemiklerinin birbirine eklendiği yerdir. Hareket etmenin canlılar için taşıdığı önem düşünüldüğünde eklemlerin hayatın devamlılığını sağlamak da ki önemin ne kadar büyük olduğu anlaşılacaktır. Genellikle yaşlılarda daha sık görülmesine rağmen her yaştan insanın başına gelebilecek bir sağlık problemi olan eklem ağrıları çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Eklem Ağrıları Neden Olur?

Genellikle belli bir yaşın üzerinde daha çok ortaya çıkan eklem ağrılarının birkaç nedeni vardır. Eklem ağrıları neden olur? Sorusuna birkaç madde halinde cevap verebiliriz. Bu nedenler şunlardır:

  • Eklemdeki rahat hareket etmeyi sağlayan sıvının bitmesi ya da azalması.
  • Kıkırdak dokunun gücünü kaybetmesi.
  • Yoğun spor hareketleri ile eklemlerin zarar görmesine neden olmak.
  • Obezite
  • Genellikle geçirilen Bir kaza sonucu meydana gelen kırık, çıkık ve burkulma gibi eklem ağrısına neden olabilecek etkenler.
  • Bazı durumlarda eklem ağrıları meslek hastalığı şeklinde gelişir. Bazı kişilerin meslekleri gereği eklem yerlerini zorlamalarından kaynaklanmaktadır örneğin koşucular bu ağrılara fazlaca katlanmak zorunda kalabilirler.

Eklem Ağrılarının Tedavi Yöntemleri

Zaman zaman dayanılmaz ağrılara dönüşen eklem ağrılarının tedavisinde kullanılan yöntemler ve ilaçlar biraz rahatlatacak bile sorun çözülmediği sürece ağrı devam edecektir.

Eklem Ağrılarına Ne İyi Gelir?
Eklem Ağrılarına Ne İyi Gelir?

Eklem ağrıları için bitkisel çözüm büyük çoğunlukla ilgi görmektedir. Özellikle bazı bitkilerin eklem ağrılarına iyi geldiği bilinmektedir. Karnabahar, lahana, ıspanak ve karalahana eklem ağrılarında önerilen bitkilerdir. Evde yapılan bitkisel kürlerden alınan sonuçlar genellikle olumlu olmaktadır. Eklem ağrıları tedavisi için limon, zeytinyağı ile yapılan kür uzmanlar tarafından önerilmektedir. Eklem ağrıları için uygulanacak tedavi ağrının türüne göre değişecektir.

Eklem ağrılarına eğer koku kaybı da eşlik ediyorsa maalesef olası bir Covid-19 ihtimali düşünülerek mutlaka test yaptırılmalıdır.

Eklem ağrıları nedeni her ne olursa olsun tedavi edilmediğinde hayat kalitesini olumsuz etkileyecek ve hareketlerinizi kısıtlayacaktır.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.