Protein İçeren Besinler

Protein içeren besinler diyet yapan ya da sporla ilgilenen birçok kişi tarafından araştırılmakta olan bir konu. Bu içerikte, protein nedir sorusunu yanıtlandıracak ve protein içeren bazı besinleri ele alacağız.

Protein, canlıların en önemli yapı taşlarından birisi olarak kabul edilmektedir. Bütün canlıların hücreleri protein içerir. Özellikle kas ve karaciğer gibi organ ve dokuların neredeyse tamamına yakını proteinden oluşmaktadır.

Proteinler insan vücudunda büyümeden gelişmeye, herhangi bir şekilde ve nedenle vücudumuzda oluşan yaraların iyileşmesi ve tamir edilmesinden yediğimiz besinlerin sindirilmesine, enfeksiyonlara karşı koyma ve sıvı dengesini sağlamaktan zeka gelişmesine varıncaya kadar birçok konuda hayati önem taşır. Hücrelerimizin düzgün çalışması için mutlaka gerekli olan büyük moleküller dediğimiz proteinler amino asit lerden oluşmaktadır.

Protein Açığı Nedir?

Protein yalnızca insan hayatında değil bütün canlıların hayatını devam ettirebilmesi için gereklidir. Verilen bu bilgilerden sonra akla gelen soru protein açığı nedir olmaktadır. Dünya nüfusu hızla artmakta bu artış ise eti olan ihtiyacı karşılayabilecek kapasitenin üzerine çıkmaktadır. Canlıların hayati fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için gerekli olan protein kaynaklarının yetersiz olma durumunda protein açığı gündeme gelecektir.

Yapı taşlarımız olan protein en çok et, süt ve balık gibi hayvansal besinlerde bulunur fakat buna rağmen sırf hayvansal besinlerden elde edilen protein yeterli gelmez bitkisel proteinlerin de mutlaka tüketilmesi gerekmektedir.

 Protein İçeren Gıdalar Nelerdir?

  Protein içeren besinler hayvansal proteinler ve bitkisel proteinler olarak incelenmelidir. Hayvansal protein içeren ürünler; et, bütün balık çeşitleri özellikle ton balığı ve somon balığı, peynir, süt, yoğurt, yumurta ve tavuk protein bakımından zengindir.

Protein bakımından zengin bitkiler yani bitkisel proteinler en çok kinoa, fasulye, bezelye, ıspanak, mısır, brokoli, Brüksel lahanası, kuşkonmaz, fındık, fıstık, badem ve soyada bulunur.

Tüketmekten zevk aldığımız fakat zararlı protein olan besinler ise şunlardır;

 • İşlenmiş et
 • Yağda kızartılmış et
 • Şekerli yoğurt
 • İşlenmiş somon balığı
 • Şekerlenmiş bu fındık ya da fıstık
 • İşlenmiş protein barları
 • Tam buğday ve tahıl ekmeği
 • Beyaz makarna
 • Çok fazla tüketilen peynir

Protein Eksikliği

Protein İçeren Besinler
Protein İçeren Besinler

Protein yapısından dolayı vücutta depo edilemez. Vücudun yaptığı veya ürettiği bir madde de olmadığından düzenli olarak gıdalar yoluyla alınmalıdır. Bu derece hayati değere sahip olan proteinin yeterli alınmadığında ortaya büyük sağlık sıkıntıları çıkacaktır. Bu nedenle yeteri kadar ve düzenli olarak protein alımı çok önemlidir. Protein eksikliği sonucunda ortaya çıkabilecek sıkıntılardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz;

 • Protein eksikliği olan insan sürekli halsiz ve yorgundur. Kansızlık, kan şekeri azalması, kan basıncı düşmesi, göz bozukluğu, diş eti rahatsızlıkları böbrek bozuklukları gibi hastalıklara açık bir yapıya sahip olacaktır.
 • Vücutta protein ihtiyacı yapılan işe ve yaşa göre değişkenlik göstermektedir. Bir bebekle okul çağındaki bir çocuğun protein ihtiyacı ya da yetişkin bir erkek ile hamile bir kadının protein ihtiyacı elbette farklıdır. Aslında vücut dengesi için gerekli olan kural çok da zor değildir. Dengeli ve düzenli beslenme ve spor yapmak.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.