Diş Eti Hastalıklarına Karşı Tedavi

Diş eti hastalıklarına karşı tedavi yöntemleri, ağız ve diş sağlığı konusunda önemli bir yer almaktadır. Aslında bu konudan daha önemli olan diş eti hastalıkları öncesinde yapmamız gereken ve hastalığa yakalanma riskini azaltmaya yönelik davranışlardır. Aşırı şekilde tüketilen gazlı ve asitli içecekler, sert kabuklu yemişleri dişlerimizle kırmak, aşırı sıcak ve aşırı soğuk yiyecek ve içecekler tüketmek sadece diş eti hastalıklarına değil diş hastalıklarına da yol açmaktadır.

Diş eti hastalıkları dişi değil dişin etrafındaki ve dişi destekleyen dokuları etkileyen bir enfeksiyondur. Diş eti hastalıkları beraberinde birçok dişi etkileyebilecek yapıya sahip bir hastalıktır. Çürük olmadığı halde diş çekimini bile neden olabilir. Diş eti hastalıkları genellikle geç fark edilir. Bunun nedeni ise ağrı olmadığı için fark edilmesi zor olmaktadır. Büyük küçük ve yaşlılarda görülebilen kronik bir hastalıktır. 6 ay aralıklarla düzenli olarak yapılan doktor kontrolleri bu hastalığın fark edilmesi konusunda önemini hissettirmektedir.

Diş eti hastalıkları arasında en çok görülen diş eti çekilmesi dişin korunağı niteliğinde olan diş etlerinin çekilmesi ile dişin boşta kalmasını neden olmaktadır. Dişleri düzenli fırçalama alışkanlığı edilmemenin sonucu olarak ağız içindeki bakteriler zamanla çoğalır diş eti çekilmesine ya da diş eti erimesine neden olur. Önlem alındığında ise çok kolay çözülebilen bir hastalıktır. Tedavi aşamasında erken teşhisin önemi büyüktür. Diş eti çekilmeleri estetik açıdan kötü bir görüntü verildiği gibi dişlerin enfeksiyon kaparak çürümesine neden olmaktadır.

Diş Eti Rahatsızlıklarının Doğal Tedavisi

  Diş eti çekilmesi tedavisinde bitkisel çözüm olarak önerebileceklerimiz ise şunlardır:

  • Papatyanın antiseptik özelliği diş sağlığını destekleyici nitelik taşımaktadır. Sizler de papatyanın bu özelliğinden faydalanarak papatya suyu ile gargara yapabilirsiniz.
  • Kekik ile yapabileceğiniz bir kür, Doktor Saraçoğlu tarafından önerilmiştir. Bir bardak su ile karıştırılmış kekiğin 5 dakika kaynatılması ve bu suyun soğuduktan sonra diş fırçalarken kullanılması çok faydalı olacaktır.
  • Meyan kökü diş eti iltihaplanmalarına ve diş çürümelerini neden olmayan doğal bir tatlandırıcıdır.
Diş Hastalıklarına Karşı Tedavi
Diş Hastalıklarına Karşı Tedavi

Bahsettiğimiz ve önerdiğimiz bitkisel çözüm önerileri diş eti çekilmesi için alternatif tedavi olarak uygulayabileceğiniz yöntemlerdir. İlerlemiş diş eti hastalıkları tedavisi için ise mutlaka uzman bir diş hekimine başvurmanız gerekmektedir.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.